Yoga to trening nie tylko dla ciała, ale również dla umysłu. Yoga to także sposób postrzegania świata. Istnieje wiele jej różnych rodzajów, a dziś chciałabym wam przedstawić jeden z moich ulubionych – Yin Yogę.

Yin Yoga

Według definicji jest to nowoczesna forma praktyki, pozwalająca wykorzystać siły grawitacji do zwiększenia elastyczności i pogłębienia świadomości ciała. Należy do spokojnych praktyk i stanowi doskonałe uzupełnienie dynamicznych, siłowych (yang) odmian yogi. Yin yoga skupia się na głębokich tkankach łącznych, takich jak ścięgna, kości czy stawy. Głównie tych zlokalizowanych w okolicy bioder, miednicy i dolnej części kręgosłupa.

Jak wyglądają ćwiczenia?

Polegają one na trwaniu w asanie (czyli po prostu na siedzeniu w specjalnej pozycji) od 3 do 5 minut. Pozwala to na wykorzystanie siły grawitacji do spokojnego i łagodnego rozciągania ciała. Pobudzane są wtedy głębokie, rzadko rozwijane obszary organizmu. Wszystkie pozycje wykonuje się na macie siedząco lub leżąco. Trzymanie pozycji przez taki czas daje nam szansę, aby wejść głębiej w siebie, aby poddać się chwili obecnej, własnemu oddechowi, napływającym emocjom, wszystkiemu, co dzieje się w nas w danej chwili. Jest to idealna praktyka mindfulness.

Regularna praktyka asan, nie tylko poprawia zdrowie, wzmacnia ciało, ale również umożliwia odkrycie większej głębi w pozycjach. Poszerza zakres wykonywanych ruchów, a także usprawnia przepływ energii.

Yin Yoga idealnie sprawdzi się dla każdego! Bez względu na wiek, czy stan zdrowia. Jedna z nauczycielek Yin Yogi, Marla Ericksen, mówi, że “jeśli masz ciało i możesz oddychać, możesz praktykować i korzystać z dobrodziejstw yin jogi”.  Jeśli jesteś po kontuzji, masz problem z dolegliwościami stawów, boli Cię szyja, ramiona czy kolana to koniecznie zainteresuj się tą formą yogi 🙂

Korzyści płynące z Yin Yogi

  • poprawa ruchomości i stabilności stawów, elastyczności tkanki łącznej oraz wytrzymałości na ból
  • pozwala na odpoczynek zarówno fizyczny jak i mentalny
  • poprawa stanu zdrowia, wzmocnienie ciała
  • pozwala się rozluźnić, lepiej poznać siebie
  • kultywuje cierpliwość oraz koncentrację
  • wzmacnia równowagę oraz harmonię
  • ugruntowuje świadomość i połączenie z Wszechświatem

 

Na internecie dostępnych jest dużo filmików z Yin Yogą. Oto jeden z nich:

Jednak moją ulubioną jest Yin Yoga z Travisem Eliotem z programu The Ultimate Yogi. Jeśli uda wam się ją kiedyś znaleźć to gorąco polecam! 🙂 Poniższy filmik nie jest dokładnie tym z programu, ale możecie zobaczyć co i jak.

A wy słyszeliście wcześniej o Yin Yodze? Praktykowaliście? Lubicie? A może was zachęciłam? Piszcie w komentarzach! 🙂

}