Zapewne posiadasz marzenia, prawda? Chcesz mieć dom lub nowy samochód, a może chcesz być bogaty lub sławny? Tak? To bardzo prawdopodobne również, że nie wiesz co zrobić, aby marzenia stały się rzeczywistością. Niestety sama myśl „chcę być bogaty” nie sprawi, że miliony pojawią się na koncie. Co zrobić aby zacząć spełniać swoje marzenia? Właściwie to bardzo proste. Należy zamienić je w cele, a następnie podejmować odpowiednie działania, które przybliżą do ich spełnienia.

Obojętnie czy uważasz, że odniesiesz sukces czy nie, masz rację.

Henry Ford

Osiągania celów niestety nie uczą w żadnej szkole i trzeba się tego nauczyć samemu. Co więcej większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest ta umiejętność i jej nie doceniają, przez co na zawsze pozostają w cieniu.

NAŁADUJ SIĘ POZYTYWNĄ ENERGIĄ

Przed przystąpieniem do działania wyobraź sobie jak wielkie masz możliwości, jakie wielkie i wspaniałe rzeczy możesz osiągnąć!

WYZNACZ CEL

Cceleele do nasza siła napędowa. Nie ważne jaki masz cel, ważne, że go w ogóle masz! Napisz na kartce co konkretnie chcesz osiągnąć. Nie wstydź się swoich marzeń, odpowiedz sobie szczerze. Pamiętaj, aby pisać w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Cel musi być zapisany w czasie teraźniejszym, realny do wykonania, pozytywny i najbardziej dokładny jak tylko się da. Złym przykładem jest napisanie „chcę być bogaty” – cel jest zbyt ogólny i w formie przyszłej. Podświadomość reaguje tylko na to, co jest teraz. Zły jest również cel, który brzmi „nie chce być biedny” – cel jest negatywny. Prawidłowy cel brzmieć może następująco: „Do 31.12.2016 zarabiam 10.000 miesięcznie”.

„Biednym nie jest ten, kto nie ma ani grosza. Biedny człowiek to ten, kto nie ma marzeń”

Henry Ford

ZMOTYWUJ SIĘ

Wpisz na kartce jak najwięcej powodów, dla których chcesz osiągnąć cel. Im więcej powodów, tym lepiej! Wypisując je wzbudzasz w sobie motywację do jego osiągnięcia. Nawet najtrudniejszy do wykonania cel, który ma wystarczające ‚dlaczego’ może zostać osiągnięty.  Jeżeli całe życie będziesz tkwić w jednym miejscu i robić to samo to nie zdziw się, jeśli wciąż będziesz osiągał takie same rezultaty.

WYZNACZ TERMIN I ZAPISZ LISTĘ DZIAŁAŃ

Cel to nic innego, jak marzenie z terminem realizacji.

Joe L.Griffith

o_19ve8nhkm1r9b9mmt9k17o6npv7_newUstal dokładną datę osiągnięcia celu. Cel bez daty to tylko marzenie, takie jak posiada wręcz każdy człowiek. Wyznaczenie sobie terminu motywuje do działania. Jeśli Twój cel jest duży podziel go na kilka części i każdej z nich ustal osobną datę.

Następnie na osobnej kartce zapisz sobie pytanie: „Co muszę zrobić aby osiągnąć cel?” i wypisz co najmniej 20 pomysłów na to, jak możesz ten cel zrealizować. Pisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Zapisz nawet te najbardziej dziwne i abstrakcyjne pomysły. Napisanie 20 kroków nie będzie łatwe – ale nie przestawaj, dopóki nie skończysz. Według badań to właśnie te ostatnie są najbardziej kreatywne i mogą się okazać najważniejsze. Po wypisaniu zadań musisz jeszcze ustalić ich priorytety – co powinieneś zrobić na początku, a co na końcu.

Ludzie pozytywnie myślący skupiają się na tym, czego chcą i zmierzają ku swoim celom.

I teraz mam dla Ciebie miłą wiadomość: po zakończeniu tego etapu, dołączysz do 3% najbardziej efektywnych ludzi na całym świecie, którzy mają wyznaczone cele i plany ich realizacji. Możesz być z siebie dumny!

celeDZIAŁAJ!

Natychmiast podejmij akcję. Wykonaj choć jedno z założonych działań, lub je przynajmniej zacznij. Dzięki temu utwierdzisz się, że jest to dla Ciebie ważne. Kluczem w osiąganiu celów jest codzienne, systematyczne zbliżanie się do nich krok po kroku. Bez wymówek, niezależnie od humoru, pogody, czy jakichkolwiek innych czynników. Jeśli tracisz motywację nie porzucaj swojego celu. Daj sobie chwilę wytchnienia, odpocznij, zbierz siły i wróć do niego ze zdwojoną siłą.

ZAGLĄDAJ DO LISTY CELÓW

Codziennie przeglądaj swoje cele, gdy trzeba poprawiaj je. Dopisuj kolejne sposoby, które umożliwią jego osiągnięcie. Codzienne zaglądanie pozwala utrzymać kurs i trzymać się priorytetów. Listę celów możesz przekształcić w MAPĘ CELÓW i powiesić w miejscu, na które często patrzysz.

WIZUALIZUJ PRZYSZŁOŚĆ i NAGRADZAJ SIĘ

Nagradzaj się, gdy wykonasz jakąś cześć swojego celu. Nagrody pozwalają pozostać zmotywowanym i wytrwać do końca.

Albert Einstein powiedział kiedyś, że: „Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza”. Ludzie sukcesu wizualizują swoje kolejne sukcesy i tworzą w głowie obrazy tego, co chcą osiągnąć. Działania zbliżają Cię do celów, a wizualizacja zbliża cele do Ciebie i znacznie przyspieszasz czas, w którym osiągniesz swój cel.

Człowiek ma w życiu albo wymówki, albo wyniki.
Jack Canfield

cele

}