Zauważyłaś, że po każdym posiłku brzuch robi się coraz większy i bardziej nadęty, a Ty czujesz się jak w ciąży? Dziwisz się, ponieważ jesz zdrowo, regularnie ćwiczysz i codziennie rano widzisz, że Twój brzuch wygląda dobrze? Dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś sama! Wiele kobiet walczy z dokładnie takim samym problemem. Duży brzuch po posiłku wcale nie jest oznaką tego, że posiadasz kilka kilogramów za dużo! Co zrobić, aby w jak największym stopniu wyeliminować taki efekt?

SPOSOBY NA WZDĘTY BRZUCH

Woda, woda, woda!

wodaPij dużo wody! Najlepiej najzwyklejszej niegazowanej. Usuwa ona toksyny i zbędne produkty przemiany materii wydzielające się na co dzień w organizmie. Dodatkowo woda wypełnia żołądek i niweluje uczucie głodu. Pij często i małymi łykami, co najmniej 1.5 litra na dzień.

Błonnik

Wspomaga pracę jelit oraz sprzyja pozbywaniu się resztek jedzenia, reguluje trawienie. Błonnik znajdziecie w warzywach (np.  groch, cieciorka, fasola, brukselka, marchewka), owocach (najbogatsze w błonnik są suszone) i w pełnoziarnistych przetworach zbożowych (np. płatki owsiane, kasza gryczana, kasza jęczmienna, ryż, graham). Z błonnikiem jednak nie można przesadzić, ponieważ może zadziałać w drugą stronę.

orzechy

Wolniej!

Jedz wolno, żuj dokładnie i staraj się nie jeść zbyt dużych kęsów. Szybkie jedzenie przyczyniać się może do połykania dużych ilości powietrza, a co za tym idzie – do wydęcia brzucha.

Ogranicz sól

Nie eliminuj całkiem – ogranicz! Nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie prowadząc do wzdęcia, uczucia obrzmienia i „powiększonego ciała”.

Jedz..

produkty, które pozwalają zwalczać wzdęty brzuch. Są to na przykład otręby, orzechy, czosnek, maliny, czy awokado. Pomocny jest również jogurt naturalny lub grecki. Warto też sięgnąć po siemię lniane i pić je 3 razy dziennie.

Ćwicz!

Zarówno cardio jak i trening siłowy. Cardio nie zbuduje masy mięśniowej, ale może pomóc w podkręceniu tempa metabolizmu. Jest jednak jeden warunek – musi on być intensywny. A im jest intensywniejszy to tempo przemiany materii zostaje podniesione na dłużej (nawet na kilka godzin po zakończeniu treningu). Trening siłowy pomoże w zbudowaniu większej ilości mięśni, a im większa masa mięśniowa, tym wyższa przemiana materii!

Zapraszam również na wpis: JAK PODKRĘCIĆ METABOLIZM?

trening

}