Uważasz, że trening siłowy przeznaczony jest wyłącznie dla facetów? Martwisz się, że będziesz wyglądała zbyt męsko? Nic bardziej mylnego! Ćwiczenia z użyciem obciążenia odchudzają i modelują sylwetkę o wiele bardziej niż popularne ćwiczenia aerobowe. Wszystko co powinnaś wiedzieć o treningu siłowym już w dzisiejszym wpisie.

Ale ja będę wyglądać jak facet!

pexels-photo-largeNiestety bardzo często trening siłowy jest największą obawą kobiet i unikają go one jak ognia. Często słyszy się stwierdzenia w stylu „ale ja będę po nim wyglądać jak facet!” Otóż nie moje kochane kobietki! Wręcz przeciwnie. Trening siłowy przybliży was do idealnej kobiecej sylwetki! Pewnie dalej macie przed oczami wyrzeźbione kulturystki bardziej przypominające mężczyzn? Warto tu zaznaczyć, że kluczową rolę w budowaniu masy mięśniowej odgrywają hormony, a najważniejszy jest testosteron. Mężczyźni syntetyzują go ok 50 mg, a kobiety zaledwie ułamek tej wartości. Przy takiej ilości nawet mężczyźni nie są w stanie naturalnie wykształcić sylwetki kulturysty, a co dopiero kobiety.  Budowanie masy mięśniowej to ciężka i żmudna praca, która uzależniona jest od poziomu testosteronu. I dopóki nie zaczniecie zażywać substancji, które pozwalają na uzyskanie takich mięśni to żaden podobny efekt wam nie grozi. Oczywiście nie chodzi tu o bezpieczne i wspomagające trening odżywki i suplementy (takie jak białko, kreatyna, BCAA itp.), a o środki dopingujące i sterydy.

Osoby ćwiczące już wiele lat wiedzą, że zbudowanie muskularnej sylwetki nie jest łatwym zadaniem. Jest to proces trudny i długotrwały dla mężczyzn, a jeszcze cięższy dla kobiet. Kobiety nie posiadają predyspozycji genetycznych do zbudowania potężnej, muskularnej sylwetki!

Powiedz TAK!

Każda kobieta powinna w końcu powiedzieć TAK treningowi siłowemu. Dlaczego?

  • Wzmacnia organizm i modeluje sylwetkę!
  • Pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej oraz poprawia metabolizm spoczynkowy
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, poprawia gęstość kości
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów (im silniejsze mięśnie tym lepsza ochrona stawów)
  • Jest zdrowy dla serca – ćwiczenia siłowe obniżają ciśnienie krwi nawet o 20%
  • Poprawia nastrój –  poziom endorfin znacznie wzrasta, a dodatkowo widoczne są korzyści psychiczne: większa pewność siebie, większa świadomość własnego ciała
  • Poprawia elastyczność*, według naukowców, którzy przeprowadzili szereg badań wynika, że podnoszenie ciężarów poprawia elastyczność oraz statyczne rozciąganie

* Moje zdanie jest tu akurat zupełnie odmienne – na własnej skórze doświadczyłam odwrotnej reakcji mięśni. Byłam dość rozciągnięta, a po typowo siłowym programie, jaki ostatnio wykonywałam (The Master’s Hammer & Chisel) moje mięśnie stały się o wiele sztywniejsze.

Trening siłowy a cardio

O samym treningu cardio już pisałam, możecie przeczytać tu: http://littlehappyme.com/trening-cardio/  🙂Trening siłowy

Trening aerobowy nie jest tak efektywny jak trening siłowy i wykazują to dziesiątki badań. Kobiety, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej często wybierają jedynie ćwiczenia cardio oraz dokładają do tego różnego rodzaju diety, które dodatkowo spowalniają przemianę materii. Jeśli chce się zmienić wygląd ciała to nie obejdzie się bez treningu siłowego. Rozwinięcie umięśnienia podnosi spoczynkową przemianę materii, czyli tym samym dodatkowe spalanie kalorii na wiele godzin po treningu. Ciekawostką jest, że paradoksalnie nadmiar treningu aerobowego prowadzi to otłuszczania sylwetki.

Dieta, dieta, dieta!

PTrening siłowyrawidłowa dieta jest niezbędna do wzrostu mięśni! Uzyskanie ciała przyciągającego wzrok innych nie kończy się na samym treningu. Bardzo ważną rolę w sportach siłowych odgrywa zdrowa i zbilansowana dieta, która poza odpowiednim rozłożeniem makroskładników jest bogata również w witaminy i składniki mineralne niezbędne do rozwoju struktur mięśniowych i zachowania zdrowia! Czysta micha to podstawa.

Podsumowując

Trening siłowy przybliży Cię do idealnej kobiecej sylwetki i nie będziesz wyglądać jak facet, bo po prostu nie masz ku temu predyspozycji! Budowanie mięśni to ciężka praca. Musisz być cierpliwa, konsekwentna i oczywiście musisz ćwiczyć regularnie na swoim poziomie zaawansowania.

Jeśli pragniesz wymodelować sylwetkę, pozbyć się wiotkich ramion, uzyskać płaski brzuch i zgrabne pośladki  – łap za ciężarki, czekają na Ciebie! 🙂  


Treningi siłowe, o których pisałam do tej pory:Trening siłowy

A wy ćwiczycie siłowo? Lubicie? Jakie efekty u siebie widzicie? Czekam na komentarze!

}