Marzy Ci się płaski, wyrzeźbiony brzuch ale nie bardzo wiesz jak się zabrać do roboty? Zaraz Ci w tym pomogę i wszystko wyjaśnię!

Po pierwsze dieta

IMG_9296Bez prawidłowego odżywiania nawet najbardziej wyszukane i najintensywniejsze treningi nie sprawią, że brzuch stanie się płaski i umięśniony. Oczywiście możesz wytrenować mocne i rozbudowane mięśnie brzucha, ale bez przestrzegania prawidłowej diety pozostaną one ukryte pod warstwą tkanki tłuszczowej. Po prostu będą niewidoczne i nie będą spełniały roli estetycznej. Co zrobić na początku? Ogranicz węglowodany proste o wysokim indeksie glikemicznym (np. białe pieczywo, ciasteczka, fast foody, chipsy, biały ryż). W zredukowaniu tkanki tłuszczowej pomoże Ci również trening cardio. Ważne jest również dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka. Jest ono budulcem mięśni więc po prostu nie może go zabraknąć w diecie osoby, której zależy na wyrzeźbieniu brzucha.

Angażuj wszystkie mięśnie

Brzuszki nie wystarczą! Aby mieć płaski brzuch oprócz mięśni prostych należy również wzmocnić mięśnie skośne (zewnętrzny i wewnętrzny) i poprzeczne brzucha. Trening powinien być poprzedzony prawidłową rozgrzewką (ćwiczenia aerobowe podwyższające temperaturę mięśni oraz ćwiczenia angażujące dolny odcinek grzbietu np. skłony, krążenia bioder, skręty tułowia). Pamiętaj również, aby skupiać się na jakości wykonywanych ćwiczeń, a nie na ilości. Aby uzyskać widoczny postęp należy mocno spinać mięśnie brzucha w momencie maksymalnego zgięcia przy każdym powtórzeniu.

Nie przesadzaj!

trening brzuchaZ ćwiczeniami na brzuch nie można przesadzić. Wiele osób popełnia błąd i ćwiczy brzuch zbyt często i w związku z tym mięśnie nie mają czasu na regenerację. Szacunkowy czas regeneracji dla mięśni brzucha wygląda następująco:

  • 2 dni po treningu o niskiej intensywności
  • 3 dni po treningu o średniej intensywności
  • 4 dni po treningu o wysokiej intensywności

Przestrzegając tych okresów pozwalamy mięśniom na pełną regenerację i utrzymujemy je w dobrej formie. Wiele osób codziennie, w pocie czoła wykonuje trening brzucha. Niestety nie przybliża to do upragnionego efektu, a wręcz oddala i może powodować przetrenowanie mięśni.

Trening brzucha

Ćwiczę w domu więc między innymi korzystam z filmików znajdujących się na YT. Poniżej kilka moich ulubionych.

A jakie są wasze ulubione filmiki na trening brzucha? Podawajcie linki w komentarzach! 🙂

}