Co to jest tabata? W skrócie: najszybszy trening świata, który pozwoli zbudować formę w 4 minuty i da wymarzone efekty! Brzmi nieprawdopodobnie, prawda?

Tabata

Jest to trening interwałowy wymyślony przez Japończyka, Izumiego Tabatę. Ćwiczenia wykonuje się przez 20 sekund, następnie jest 10 sekund na odpoczynek i tak przez 4 minuty, czyli łącznie 8 razy. Tabata jest treningiem o bardzo wysokiej intensywności, który wykonuje się przy obciążeniu własnego ciała. Celem jest poprawa zarówno wydolności anaerobowej, jak i aerobowej, co skutkuje zwiększeniem wytrzymałości i wydolności organizmu. Według badań, tego typu trening, to skuteczny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej i podkręcenie metabolizmu! Jest to możliwe dzięki utrzymującemu się nawet do kilku godzin po treningu podwyższonemu metabolizmowi kwasów tłuszczowych.

Cztery minuty

Tak! Trening ten trwa tylko 4 minuty! Zasada jest banalna – 20 sekund ćwiczeń, 10 sekund odpoczynku i tak przez 4 minuty. W ciągu 20 sekund należy wykonać jak najszybciej tyle powtórzeń danego ćwiczenia, ile tylko jest się w stanie. Ważny jest dobór ćwiczeń – warto wybrać takie, które angażują jak najwięcej mięśni (oczywiście można skupić się również na jednej części ciała, np. na brzuchu, nogach lub pupie).

Jak kontrolować czas? Najlepiej użyć timera. Na Internecie znajdziecie ich mnóstwo. Ja mam sprawdzony ten: http://www.tabatatimer.com/ 🙂

Daj z siebie 100%

Najważniejsze to ćwiczyć na maksa! Nie wydłużać czasu odpoczynku, nie zwalniać, nie oszukiwać, nie oszczędzać się! Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń powinieneś czuć się bardzo zmęczony i zdyszany.

Ważne!

Tabaty nie należy wykonywać częściej niż 2-3 razy w tygodniu! Również trening ten nie jest polecany osobom o słabej kondycji i niskiej wydolności organizmu!

Ciekawostka

Tabata wcale nie musi trwać tylko 4 minuty! Dopuszcza się wykonanie całego treningu w czasie od 20-60 minut opierającego się dokładnie na takiej samej zasadzie. Osobiście robiąc Insanity Max:30 zetknęłam się tam z czterema tabatami, trwającymi po 30 minut.

Youtube

Znajdziecie tam mnóstwo różnych filmików z tym treningiem, oto kilka z nich:

A poniżej 30-minutowy trening tabata popularnego fitnessblender (na ich kanale znajdziecie również inne propozycje tabaty):

A Wy ćwiczycie tabatę? Jakie ćwiczenia wybieracie? Czekam na komentarze!

}