Foam roller, roller, wałek do masażu – przyrząd ten ma ma kilka nazw, ale zawsze chodzi o jedno zastosowanie,  automasaż. Jest on świetnym uzupełnieniem po treningu. Służy do masowania mięśni, rozluźnia je oraz poprawia ich elastyczność. Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego warto go używać i jak się masować – zapraszam do dalszego czytania!

Roller

stThumbnailPlugin.php
Jest to przyrząd polecany przez fizjoterapeutów do automasażu, jako uzupełnienie ćwiczeń rozciągających i relaksujących po treningu. Najczęściej ma kształt podłużnego wałka o gładkiej bądź karbowanej powierzchni i  jest wykonany z wytrzymałej, syntetycznej pianki. Korzystanie z niego jest naprawdę proste! Wałek należy podłożyć pod mięsień, który wymaga rozmasowania i wykonuje się podłużne rolowanie.

Jak poprawnie wykonać rolowanie?

Rolowanie wykonuje się wzdłuż mięśnia na jego całej długości. Mięsień należy masować przez około 15-30 sekund, a czynność powtórzyć kilkakrotnie. W czasie rolowania zazwyczaj odczuwalny jest ból. Jednak nie ma się czym martwić – to znak, że sztywność mięśni ustępuje.

Korzyści

Gdy niewłaściwie rozplanujemy wysiłek fizyczny (zbyt intensywny wysiłek, brak rozciągania, zbyt krótka regeneracja) dochodzi do przeciążeń w mięśniach. W konsekwencji powięź, czyli tkanka otaczająca mięśnie, kości i stawy, traci elastyczność. A to prowadzi do bólu i dyskomfortu. Z pomocą przychodzi wtedy roller i wykonywany nim automasaż. Pomaga on w rozbiciu powstałych zgrubień w tkance łącznej, wzmaga produkcję kolagenu, zwiększa przepływ krwi, rozluźnia napięte i obolałe mięśnie i poprawia kurczliwość mięśni. Dzięki temu wszystkiemu proces regeneracji organizmy trwa znacznie krócej.

Jaki roller wybrać?

Dostępnych jest wiele rodzajów rollerów. Różnią się one od siebie twardością, wytrzymałością, kształtem no i ceną.

Twardość

  • Roller miękki – polecany dla osób początkujących, oraz takich, które odczuwają duże napięcie i ból mięśni
  • Roller o średniej twardości – dla osób regularnie uprawiających sport
  • Roller o dużej twardości – dla zaawansowanych sportowców, z dużą masą mięśniową

Kształt

  • Roller podłużny, gładki – idealny do rolowania kończyn górnych i dolnych
  • Roller z podłużnymi wyżłobieniami – przydatny w walce z cellulitem, zapewnia intensywny masaż
  • Roller „ósemka” – do masażu mięśni przykręgosłupowych, szyi

Wielkość

  • Powinna być adekwatna do wielkości mięśnia

Cena

  • Dobry roller standardowej wielkości (30-35cm) kosztuje zazwyczaj od 70zł wzwyż. Tańsze często są mniej wytrzymałe i tym samym będą służyć krócej.

Ważne!

Masażu tego nie można stosować na wszystkich obszarach ciała! Należy unikać rolowania stawów i kości.  Przy stosowaniu wałka w niewłaściwych okolicach czasami mogą pojawić się siniaki, obrzmienia lub przebarwienia. Rollera nie stosuj również w przypadku, gdy jesteś kontuzjowany!

Filmiki

Poniżej kilka przykładowych filmików znalezionych na YT na temat poprawnego rolowania mięśni:

A poniżej filmik instruktażowy jak poprawnie wykonać automasaż całego ciała:

Rolowanie to świetna sprawa! Jeśli czujesz, że po treningu Twoje mięśnie są napięte i potrzebują masażu to koniecznie skorzystaj z tego urządzenia 🙂

A wy używanie rollera? Jaki najbardziej lubicie? Czekam na komentarze!

}