Koniec roku to dobry moment na chwilę refleksji i rozliczenie się z samym sobą. Co udało nam się osiągnąć? Z czego jesteśmy zadowoleni? Co nie poszło po naszej myśli? Jest to również czas na zastanowienie się do czego chcemy dążyć w kolejnym roku, co chcemy osiągnąć oraz co zmienić.

Podsumowując rok bardzo istotne jest, aby mądrze wyciągnąć wnioski z tego co nam się przydarzyło. Szczególnie ze złych momentów i porażek. W  życiu nie chodzi o bycie idealnym i niepopełnianie błędów – chodzi o umiejętne wyciąganie wniosków. Co było to było i już się tego nie zmieni. Im szybciej się z tym pogodzi i zamieni porażkę w lekcję tym łatwiej będzie uniknąć złości i frustracji. Warto sobie zadać pytania: co mogę zrobić lepiej/inaczej następnym razem? I jak dzięki tej sytuacji mogę stać się lepszy/mądrzejszy?  Polecam usiąść z kartką papieru i szczerze zastanowić się nad minionym rokiem. Dzięki temu zyska się odniesienie do wyznaczenia konstruktywnych celów na nowy rok.

Bardzo dużo osób ma problem z dotrzymaniem postanowień i tym samym ponosi porażkę. Jakie są główne cele, w których najwięcej ludzi rok w rok ponosi klęskę? Otóż na pierwszym miejscu znalazły się ćwiczenia i sport, na drugim aby schudnąć, a na kolejnych zdrowiej się odżywiać, wydawać mniej pieniędzy oraz rzucić palenie. Aby dowiedzieć się więcej polecam wam gorąco obejrzeć poniższy filmik:

Jak wyznaczyć postanowienia?

Przede wszystkim należy spojrzeć na sprawę realistycznie i nie podejmować się postanowień, które z góry skazane są na niepowodzenie. Jeśli wiesz, że za nic nie zrezygnujesz z jakiejś rzeczy to nie postanawiaj, że ją zmienisz. Jedynie będziesz się męczyć i siłować ze sobą, a na końcu i tak przegrasz. Nie postanawiaj też rzeczy niemożliwych (np. schudnięcie 20 kg w miesiąc). Podejmij się zadania, które jest możliwe do zrealizowania. Należy też wszystko dobrze zaplanować, oraz rozpisać na kartce – wtedy łatwiej się tego trzymać i ciężej zapomnieć. Trzeba przy tym być konkretnym. Postanowienia muszą być precyzyjnie sformułowane, w czasie teraźniejszym. Nie może brzmieć „muszę schudnąć/muszę zdrowiej się odżywiać”. Cel musi brzmieć konkretnie: „ćwiczę każdego dnia/nie jem słodyczy/jem zdrowo”. Dobrze jest też skupić się na jednej rzeczy na raz i zmiany wprowadzać jedna po drugiej. W ten sposób rosną szansę na ich realizację, ponieważ łatwiej się kontrolować.

Jak dotrzymać postanowień?

Najważniejsze to przyłożyć się w 100%! Główną rolę gra samodyscyplina- jeśli mamy silną wolę i jesteśmy nastawieni na realizację potrafimy wytrzymać o wiele dłużej niż inni. Dobrym sposobem na dotrzymanie postanowień jest również system nagród i kar. Nie rezygnuj jednak z wakacji, bo nie rzuciłeś palenia, ani nie funduj sobie wakacji ponad stan, bo nie palisz już od kilku miesięcy. To nie o to chodzi. Najlepiej, żeby były to drobne kary i nagrody. Na przykład za dotrzymanie postanowienia pozwól sobie na wyjście do kina bądź kupienie jakiegoś ubrania. W ramach kary niech to będzie coś co zmusi do wyjścia ze strefy komfortu. System kar i nagród ma motywować do działania, a nie zniechęcać! Ważne jest też wsparcie. Razem można więcej! Dzięki temu łatwiej jest się pilnować się, motywować i podnosić na duchu w chwilach zwątpienia. Często samemu ciężko trzymać się postanowień, a tak zwany ‚towarzysz w niedoli’ zawsze uświadomi nam, że nie jesteśmy sami.

Pamiętajcie, trzeba w to wejść na 100% i dać z siebie wszystko! Życzę dużo wytrwałości!

A na koniec chciałam wam życzyć:

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU! 🙂

 

}