Nie ma lepszej motywacji, jak widzieć własne rezultaty! Jeśli chcecie mieć obiektywny pogląd na swoje postępy oraz mieć punkt odniesienia w treningach dobrze jest wykonywać pomiary obwodów ciała.

Pomiary obwodów ciała

są bardziej wymierne niż masa ciała. Bardzo często stając na wadze nie widzi się postępów. Pamiętajcie, że kilogramy widoczne na wadze nie zawsze są adekwatne do utraty tłuszczowej masy ciała, szczególnie kiedy wprowadzamy do naszego życia aktywność fizyczną. Bo tak na prawdę podczas treningów tracimy tkankę tłuszczową, co można zaobserwować właśnie podczas pomiarów zwykłym centymetrem krawieckim.

Jeśli ćwiczy się konkretny program (np. Focus T25, Insanity Max 30, czy BBG 1.0) pomiary najlepiej wykonać w pierwszym oraz ostatnim dniu programu.

„Ogólnie mówi się, że w przypadku osób uprawiających fitness lub kulturystykę pomiary najlepiej wykonywać raz na trzy miesiące. Natomiast w przypadku osób odchudzających się – raz na miesiąc. Pomiary należy wykonywać zawsze o tej samej porze, najlepiej jeszcze przed śniadaniem.

Dokonując pomiaru obwodów, należy pamiętać o poprawnym poprowadzeniu centymetru – poprzecznie w stosunku do danego mięśnia, oraz o tym że nie może on być przyłożony ani zbyt luźno ani zbyt mocno. Pomiarów dokonuje się przy rozluźnionych mięśniach z wyjątkiem bicepsów.

Dokonuje się pomiaru następujących obwodów ciała:

  1. Biceps. W przypadku osób uprawiających kulturystykę i fitness – pomiaru dokonuje się w najszerszym miejscu, przy napiętym mięśniu (ramię uniesione do boku lub do przodu, mocno ugięte, nadgarstek do wewnątrz). W przypadku osób odchudzających się – zmierzyć pośrodku ramienia, mięsień rozluźniony (ramię wyprostowane, swobodnie opuszczone ew. uniesione do boku lub do przodu).
  2. Klatka piersiowa. Pomiaru dokonać 1 cm powyżej linii sutków, po wydechu. Mięśnie piersiowe oraz pleców muszą być rozluźnione, plecy wyprostowane, a ręce opuszczone.
  3. Talia. Należy mierzyć w najwęższym miejscu przy rozluźnionych mięśniach (bez wciągania brzucha), tuż po wydechu.
  4. Biodra.  Należy ustawić się w lekkim rozkroku, stać stabilnie, równomiernie rozkładając ciężar ciała. Mięśnie rozluźnione.  Miarę zebrać z najszerszej części bioder, mniej więcej w połowie wysokości pośladków.
  5. Udo. Postawa taka sama, jak w przypadku pomiaru bioder. Udo należy zmierzyć w jego najszerszej części, przy rozluźnionych mięśniach, mniej więcej 2-3cm poniżej linii pośladków.
  6. Łydka. Postawa taka sama jak wyżej. Łydkę zmierzyć w jej najszerszej części.

Dodatkowo można również dokonać pomiaru karku: mięśnie karku muszą być rozluźnione, a postawa wyprostowana. Mierzyć w najwęższym miejscu.

Cennym pomiarem (głównie dla mężczyzn) może być również pomiar pasa (najczęściej tkanka tłuszczowa odkłada się właśnie tam). Miarę należy poprowadzić w najszerszym miejscu (zazwyczaj ok. 1 cm poniżej pępka).

Jeżeli was ciekawią jakie są idealne wymiary ciała to poszukajcie na internecie pod hasłem „tabela idealnych wymiarów”. 

Dodatkowo bardzo przydatnym zwyczajem, obok dokonywania pomiaru obwodów ciała, jest uwiecznianie sylwetki na zdjęciach w kilku pozycjach. Najlepiej, aby za każdym razem były to takie same pozycje. Z biegiem czasu wszystkie wyniki i zdjęcia nabiorą wartości i dadzą pełny obraz postępów.” 1 

Mam nadzieję, że wskazówki dotyczące pomiarów ciała okażą się przydatne i zachęcą was do dalszej walki o wymarzoną sylwetkę! Mogę wam zagwarantować, że jak zobaczycie własne efekty (zarówno z pomiarów jak i zdjęć) to dostaniecie  ogromny zastrzyk motywacji do dalszych ćwiczeń! 🙂

1 Powyższy fragment pochodzi ze strony https://www.czasnatrenera.pl, autor: Wojciech Kowalczyk, trener personalny

}