Matchamatcha

to sproszkowana zielona herbata, która powstaje ze specjalnej odmiany herbaty zacienianej – nie jest to jednak osobny gatunek herbaty lecz herbata szczególnie traktowana w czasie wzrostu. Przed zbiorami plantacja jest zacieniania przy pomocy specjalnych bambusowych konstrukcji, na których są rozwieszane maty ograniczające dostęp światła. Czemu służy takie postępowanie? Otóż dzięki temu w liściach wytwarza się więcej aminokwasów i napar jest słodszy i bardziej aromatyczny. W ten sposób powstaje baza wyjściowa do produkcji matchy – tencha. Do produkcji matchy potrzebne są najmłodsze listki krzewu. Herbata przygotowana ze starszych i grubszych liści nie jest tak delikatna. Sam proces produkcji matchy jest bardzo czasochłonny – potrzebne jest około godziny, aby przygotować 30 g herbaty!

A więcej o matchy i jej właściwościach możecie przeczytać we wpisie  o Lodach Matcha 🙂

Jak parzyć matchę?

Do przygotowania naparu potrzebujemy specjalnej miski (matchawan), bambusowego pędzla (chasen) oraz bambusowej szpatułki do nabierania herbaty. Warto również zaopatrzyć się w sitko – przesianie matchy przed parzeniem ma na celu rozbicie grudek. Przesianą herbatę wsypuje się do miski i rozprowadza z niewielką ilością wody. Następnie dodaje się więcej wody i spienia za pomocą pędzla.

Matchę można przygotować na dwa sposoby:matcha

  • Usucha – przygotowywana jest z około 1.75 g herbaty oraz 75 ml wody
  • Koicha   – jest to wersja mocna, zużywa się 3.75 g herbaty na 40 ml wody

W przypadku przygotowania Usuchy za pomocą pędzla spienia się napar aż do powstania puszystej, jednolitej piany. W przypadku Kocha nie spienia się herbaty – mała ilość wody i duża ilość matchy powoduje powstanie gęstego naparu. Tą wersję podaje się bez pianki i często serwuje ze słodką przekąską aby złagodzić gorzki smak.

A wy kosztowaliście już matchę? Lubicie? 🙂

 

}