Mapa celów lub inaczej mapa marzeń bądź skarbów to niezwykła i bardzo skuteczna metoda, która pomaga spełniać życiowe cele. Mapa ta stanowi swego rodzaju zamówienie do naszej podświadomości, napisane w jej języku, czyli języku obrazków i emocji. Jak ją tworzyć, jakie daje efekty i dlaczego naprawdę działa? O tym już dziś, zapraszam!

O mapie zapewne wielu z Was już gdzieś w życiu usłyszało, ale dla tych którzy się nie wgłębiali w temat oraz dla tych, którzy nigdy o niej nie słyszeli kilka słów obszerniejszego wstępu.

Mapa celów

Jmapa est to graficzne przedstawienie tego, do czego chcesz dążyć w najbliższym, ale i dalszym czasie. Jest to narzędzie rozwojowe, które pozwala nam na uświadomienie sobie jakie naprawdę mamy marzenia i cele, a potem je sobie wizualizować. Najczęściej ma formę kolażu stworzonego na dużym arkuszu papieru. Na mapie umieszczamy nasze marzenia i cele w postaci obrazków lub krótkich tekstów powycinanych z gazet. Gdy je wybierasz i decydujesz się nalepić na swój arkusz to porządkujesz swoje cele oraz koncentrujesz się na nich i sprawiasz, że stają się możliwe do zrealizowania.  Gotową mapę wieszamy na ścianie, drzwiach, czy kładziemy na biurku. Właściwie możemy ją umieścić gdziekolwiek. Najważniejsze jest to, żeby widzieć ją codziennie.

Ważne!

Ogromnie istotne jest to, aby mapa była zgodna z naszymi rzeczywistymi pragnieniami. Nie mogą się tam znajdować rzeczy, które ktoś uważa, że są dla nas dobre. To nasza mapa, nasze cele i marzenia! To tylko i wyłącznie nasze życie .  

Co jest potrzebne?

By ją stworzyć, potrzebujesz arkusza papieru, wycinków z gazet, zdjęć lub rysunków, kleju oraz chwili na to, aby zastanowić się nad tym, czego pragniesz. Najważniejsze, aby obrazy na mapie oddawały symbolicznie nasze pragnienia. Oczywiście potrzebujesz też dużo czasu. Tworzenia mapy jest czasochłonne i może zająć nawet kilka godzin.

Jak stworzyć mapę?

Nmapa celówajbardziej znanym i popularnym sposobem jest tworzenie mapy na planie siatki bagua, która wywodzi się z Feng Shui. Siatka ta dzieli kwadrat na 9 pól, a każde odpowiada za inną sferę życiową, reprezentuje określone wartości i powinno mieć inny kolor.  Zadaniem tworzącego mapę jest zapełnienie tych przestrzeni tym, co reprezentuje cele i marzenia.  Poniżej siatka bagua:

Należy również pamiętać, aby cele były dobrze zobrazowane oraz aby w żadnym polu nie było zbyt wielu elementów.

Uważajcie na to, co wklejacie –  mapa celów to zamówienie, które wysyłamy do Wszechświata i czekamy na spełnienie 🙂

Kiedy i jak mapa się zrealizuje?

Oczywiście nie możecie siedzieć i nic nie robić całymi dniami i czekać na cud. Trzeba działać. A wszystko zacznie się układać w sposób, jaki przedstawiliście na mapie. Mówi się, że mapa powinna spełnić się w rok. Ale nie oszukujmy się, poważne zmiany nie zachodzą tak szybko. Niektóre cele realizują się nawet kilka lat później. Daj sobie i światu czas na właściwe działanie, a prędzej czy później znajdziesz drogę.

Czy na pewno działa?

Tak, działa. Dlaczego? Ponieważ opiera się na kilku ważnych mechanizmach psychologicznych oraz uruchamia proces współpracy z nie do końca zrozumianymi siłami podświadomości.

Dobrze zrobiona mapa pozwala:

  • Znaleźć i określić własne marzenia i zacząć o nich myśleć w kategorii celów. Uruchamia to w naszej podświadomości proces budowania strategii ich osiągnięcia
  • Świadomość celu i tego co jest potrzebne do jego osiągnięcia powoduje koncentrację na nim i ułatwia zauważanie przeróżnych okazji i okoliczności sprzyjających w jego osiągnięciu
  • Uświadamiamy sobie czego naprawdę chcemy w życiu, co jest nam potrzebne, a co możemy wyeliminować
  • Przygotowana w formie graficznej mapa, powieszona widocznym miejscu pobudza wyobraźnie, a także pragnienie co owocuje silniejsza motywacja do działania

Przykłady map marzeń

Poniżej przedstawiam przykładowe mapy znalezione w Internecie:

mapa celów

Mapa celów

mapa celów

ZAPLANUJ TO, CO CHCESZ OSIĄGNĄĆ! 

Życzę Wam powodzenia w tworzeniu mapy i w spełnianiu marzeń 🙂

}