Lato zbliża się wielkimi krokami więc coraz częściej można usłyszeć słowa takie jak: „Muszę schudnąć, żeby dobrze wyglądać w bikini!”. Oczywiście wizja wakacji i plaży to nie jedyny powód. Może musisz schudnąć na swój ślub albo ślub znajomych? Powodów może być milion. Ale „muszę” to najgorsze co możesz powiedzieć sam sobie, tym słowem po prostu katujesz siebie. Jak więc znaleźć w sobie odpowiednią motywację do rozpoczęcia ćwiczeń? I jak zamienić ją w nawyk aby wytrwać w treningu? O tym dowiesz się z dzisiejszego postu, zapraszam!

Zapamiętaj: nic nie musisz!

Naprawdę. Jeśli chcesz coś zrobić – zrób to tylko i wyłącznie dla siebie, a nie dla kogoś innego, bądź jakiejś zbliżającej się okazji. Aby coś zrobić musisz czuć, że naprawdę tego chcesz i właśnie to Cię uszczęśliwi. W innym wypadku trening nie będzie przyjemnością, a jedynie przykrym obowiązkiem. Czerpanie przyjemności z aktywności fizycznej jest ciężkie dla wielu osób właśnie przez to, że one muszą, a nie chcą. Jak więc zacząć, a następnie nabrać odpowiednich nawyków aby sport stał się częścią życia?

Po pierwsze: pozytywne nastawienie

Nastaw się pozytywnie. Powiedz sobie: chce schudnąć, chce prowadzić zdrowy tryb życia,wytrwać w treningu chce dobrze wyglądać, chce być bardziej atrakcyjna, chce się podobać. Cokolwiek chcesz powiedz to z pozytywnym wydźwiękiem. Nie mów sobie „nie chce być gruba”, „nie chce już jeść niezdrowo”. To nic nie pomoże. Musisz mówić o tym, czego chcesz bo tylko wtedy mózg zrozumie, że tego naprawdę chcesz.

Po drugie: motywacja do ćwiczeń

To właśnie ona jest czynnikiem, który pozwoli Ci zacząć. Najpierw musisz czegoś naprawdę chcieć. A potem? Po prostu zacząć. Wstań i zacznij. Nie masz innego wyjścia. Pewnie myśląc o aktywności fizycznej boisz się przemęczenia, „zmarnowanych” godzin spędzonych na ćwiczeniach, okrojenia czasu i zapewne wszystkiego innego co wiąże się ze zmianą. Zawsze obawiamy się tego co nowe. Ale nie komplikuj sobie specjalnie życia takimi myślami, nie szukaj kolejnych wymówek. Skoro chcesz – wstań i zacznij. Niestety nie ma drogi na około.

Jak zacząć ćwiczyć?

Pwytrwać w treninguoczątki? Zacznij spokojnie, od kilku treningów tygodniowo o niskiej intensywności. Dopiero z czasem, kiedy organizm się przyzwyczai zacznij zwiększać intensywność oraz ilość treningów. Jeśli zaczniesz od czegoś co Cię przerośnie – prawdopodobnie tylko się zniechęcisz, bo stwierdzisz, że nie umiesz i się do tego nie nadajesz. Nie rzucaj się więc z motyką na słońce.

Pamiętaj, żeby wybrać taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci frajdę.  Na pewno znajdziesz coś dla siebie, wybór dyscyplin jest ogromny! Najważniejsze to robić to, co się kocha!

Po trzecie: nawyk

Motywacja jest czynnikiem, który pozwoli Ci zacząć, ale aby wytrwać w treningu potrzebujesz nawyku. Nawyk powstaje w ciągu około 3 miesięcy regularnych ćwiczeń. Trzy miesiące to czas, w którym musisz po prostu wytrwać i zakasać rękawy. To czas kiedy Twój umysł będzie Cię namawiał do zaprzestania. To czas w którym musisz pokochać to co robisz, przekonać się do tego w 100%. To czas, w którym nie możesz się poddać. Jeśli się poddasz cały proces tworzenia nawyku będziesz musiał rozpocząć od podstaw. Wygrywają tylko Ci, którzy zaczną i będą brnęli do przodu, nie ważne jak szybko – ważne, że do przodu. A kiedy trening stanie się już Twoim nawykiem to nie będziesz umiał wyobrazić sobie dnia bez niego!

Jak wytrwać w treningu?

Aby wytrwać w treningu i nie przestać znajdź w nim przyjemność. Znajdź taką dyscyplinę, która sprawia że każdego dnia czekasz na moment, kiedy w końcu będziesz mógł poćwiczyć. Dodatkowo znajdź ludzi, którzy będą chcieli dzielić z Tobą Twoją pasję, którzy będą Cię wspierać i motywować w słabsze dni. Z kimś łatwiej wytrwać niż w pojedynkę. Może to być partner, przyjaciel, mama, tata, ciocia, wujek.. Ktokolwiek. Trening w parach daje mnóstwo radości i zdecydowanie łatwiej wtedy wytrwać.

Nie oczekuj jednak, że pierwsze efekty pojawią się w kilka dni. Do zmian potrzebny jest czas. Często dużo czasu. Skup się na swoim celu, a efekty prędzej czy później przyjdą same. A z każdymi efektami większa motywacja to kolejnych ćwiczeń. Nie katuj się również złymi myślami – one na pewno nie pomogą. Myśl pozytywnie o swoim celu, myśl o tym co osiągniesz już niedługo, jeśli tylko wytrwasz.wytrwać w treningu

Nagradzaj siebie. Załóż sobie, że jeżeli wytrwasz miesiąc to w nagrodę kupisz sobie coś nowego do szafy, pójdziesz do kina bądź zafundujesz sobie wizytę u masażysty. Kup sobie nowe ubrania sportowe – one zawsze dodają chęci do działania. Niech to będzie cokolwiek tylko chcesz. Ciesz się z małych osiągnięć bo to one doprowadzą Cię na szczyt. Świętuj swoje sukcesy.

Pamiętaj również aby nie porównywać się z innymi. Zawsze znajdzie się ktoś kto będzie bardziej fit. Nie zapominaj, że każdy kiedyś zaczynał. Nie możesz porównywać swojego rozdziału pierwszego z rozdziałem trzydziestym innej osoby! Staraj się nie zazdrościć, pomyśl że Ty też zmierzasz do takiego celu. Niech ta osoba będzie dla Ciebie inspiracją, a nie powodem do zazdrości.

W życiu nie ma rzeczy niemożliwych, wszystko jest możliwe. Jeśli czegoś naprawdę chcesz to zwyciężysz.

Nie jest ważne jak wolno czy szybko odnosisz sukces. Ważne, że idziesz do przodu i zmierzasz na szczyt. Nie ma co ukrywać – droga jest wyboista, są wzloty i są upadki. Po każdym upadku wstań, otrzep się i idź dalej. Nie poddawajcie się, dążcie do celu i pamiętajcie, że:

„Kto walczy,wytrwać w treningu jest zwycięzcą”!

}