Wymówki są domeną ludzi słabych, a sportowe przysłowie ludowe głosi, że nie ma kiepskiej pogody, są jedynie słabe charaktery. Tak czy inaczej pogoda to odwieczny problem: zimą za zimno, latem za ciepło. Ostatnie dni są bardzo upalne i temperatury dochodzą nawet do 35 stopni. I nie ma co ukrywać – wysokie temperatury skutecznie zniechęcają do sportu. Lejący się strumieniami pot, brak sił, trudność w złapaniu oddechu, czy ociężałość nie zachęcają do ruszenia tyłka z kanapy. Do ćwiczeń w wysokich temperaturach nie ma jednak przeciwwskazań. Ćwiczyć należy z głową i odpowiednio się przygotować. Wtedy nawet w upalne dni aktywność fizyczna będzie przyjemnością! No więc najważniejsze pytanie brzmi: jakich zasad trzymać się w upalne dni?

Jak trenować w upalne dni?

Należy pamiętać, że w wysokiej temperaturze ćwiczenia wymagają od organizmu wytężonej pracy, a ciało rozgrzewa się o wiele szybciej niż w chłodne dni. Organizm męczy się szybciej i łatwiej można ulec przegrzaniu. Każde powtórzenie organizm odczuwa bardziej dotkliwie niż w niższych temperaturach. Nie umiesz zrobić tyle powtórzeń, co w chłodniejsze dni? Nie przejmuj się! To całkiem normalne!

Nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów

upalne dniW czasie wysiłku organizm uruchamia gruczoły potowe. Pocenie się oznacza utratę wody, a to może doprowadzić do odwodnienia. Trening należy zacząć od dobrego nawodnienia organizmu – wypicie sporej ilości wody przed treningiem pozwoli na dłuższe ćwiczenia bez ryzyka odwodnienia. Na około 1-1,5 godziny przed rozpoczęciem treningu wypij 1,5 litra wody niegazowanej. W trakcie ćwiczeń pamiętaj o robieniu kilku łyków wody co 15 minut. W celu uzupełnienia elektrolitów można dodać do wody odrobinę soli lub sięgnąć po napój izotoniczny. Uzupełnienie elektrolitów wydalonych z organizmu razem z potem jest niezwykle ważne! Pamiętajcie jednak, żeby nie przesadzać z ilością wypijanej wody – z pełnym brzuchem ćwiczy się mniej komfortowo.

Sięgnij po coś zimnego

Przed treningiem dobrze jest sięgnąć po coś zimnego, np. schłodzoną wodę. Wypicie jej niewielkiej ilości pozwoli delikatnie ochłodzić organizm. Kiedyś przeprowadzony został eksperyment, w którym naukowcy podali kolarzom tą samą ilość wody na pół godziny przed treningiem. Ci, którzy wypili zimny płyn jechali dłużej, a temperatura ich ciała i ciśnienie krwi były niższe niż u tych, którzy zażyli ciepły napój. A jeśli jesteśmy już przy zimnie – po treningu wskazana jest chłodna kąpiel – pozwoli ona schłodzić ciało i złagodzić skutki ewentualnego przegrzania organizmu.lód

Zaaklimatyzuj się

Czyli po prostu przyzwyczaj się do ciepła. Aklimatyzacja do aktualnie panujących warunków atmosferycznych powinna być stopniowa. Co to oznacza? Powoli zwiększaj intensywność i długość ćwiczeń. Dzięki temu organizm będzie w stanie przystosować się do panujących warunków. Prawidłowa aklimatyzacja sprawi, że będziemy się mniej pocić oraz zmniejszy się temperatura skóry i tętno.

upalne dniĆwicz o poranku lub późnym wieczorem

Staraj się biegać i ćwiczyć wtedy, gdy jest najchłodniej. O poranku i wieczorem temperatura jest o wiele niższa niż w innych porach dnia. Dlatego warto pomyśleć o treningu właśnie wtedy. Jeśli biegasz bądź ćwiczysz na dworze – zaopatrz się w ubrania o jasnych kolorach. Odbijają one światło i pomagają utrzymać niższą temperaturę ciała. Wybieraj również lekkie i oddychające ubrania, które odprowadzają pot. Dodatkowo warto po prostu unikać pełnego słońca i wybierać miejsca zacienione.

Dziel trening na części

Trening podzielony na partie daje czas na odpoczynek i zebranie sił. Organizm nie zmęczy się tak bardzo oraz możliwe jest uniknięcie znacznego osłabienia po treningu.

Odpowiednia dieta

Na godzinę przed treningiem postaraj się zjeść coś, co nie obciąży żołądka, doda energii oraz nawodni. Świetnym rozwiązaniem są produkty diety śródziemnomorskiej, której podstawą są świeże warzywa i owoce. Podczas upałów warto sięgnąć po arbuzy, ogórki, jabłka, melony, czy pomidory. Te ostatnie są dodatkowo bogatym źródłem potasu, który reguluje gospodarkę wodną organizmu. Doskonale sprawdzają się również jogurty – są lekkie i zawierają białko. Do diety warto włączyć również pełnoziarniste produkty zbożowe, które zapewnią uczucie sytości i uzupełnią zapasy energii.

A może by tak na basen?

Lato to idealny czas na basen! Ta forma aktywności orzeźwia i daje wytchnienie od upałów. I oczywiście również pomaga zgubić zbędne kilogramy!

basen

A Ty jakie zasady stosujesz ćwicząc w czasie upałów? 🙂 

}