Po ćwiczeniach zdejmujesz ubrania, wrzucasz do pralki, wsypujesz proszek, wlewasz płyn, włączasz pranie i wskakujesz pod prysznic? Ale czy wszystkie te czynności wykonałeś poprawnie? Jedno jest pewne – dwie na pewno! A co z resztą? Odzież sportową pierze się inaczej niż przykładowo bieliznę. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jak prać odzież termoaktywną tak, aby jej nie zniszczyć.

Nieumiejętne podejście do tematu może skutkować osłabieniem właściwości odzieży termoaktywnej. Kiedyś spotkałam się ze stwierdzeniem, że pranie jest szkodliwe dla tego rodzaju ubrań. Nie, pranie nie szkodzi. Trzeba jedynie wiedzieć jak robić to poprawnie.

Odzież termoaktywnaJak prać odzież termoaktywną

Jeśli jest zanieczyszczona to słabiej odprowadza wilgoć więc po treningu koniecznie musisz ją wyprać. Im dłużej będziesz zwlekać, tym bardziej brud wsiąknie w materiał i trudniej będzie pozbyć się brzydkiego zapachu. Zazwyczaj nie sprawia wielkich kłopotów podczas prania, a dodatkowo wysycha stosunkowo szybko. Suszyć należy ją w stanie rozwieszonym lub jeśli na metce nie znajdziemy przeciwwskazań w specjalnych suszarkach bębnowych. Pamiętajcie, że bielizny termoaktywnej się nie prasuje!

Zawsze patrz na metkę!

Odzież termoaktywną można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Ale przede wszystkim spójrz na to, co jest napisane na metce! Jeśli producent nie zaleca prania w pralce – wybierz ręczne.

Kilka prostych zasad:

  • używaj delikatnych proszków do prania (np. dla dzieci), szarego mydła, płatków mydlanych lub specjalistycznych środków do prania
  • unikaj proszków, płynów zmiękczających, płynów do płukania i wybielaczy
  • pierz w max. 40 stopniach, najlepsza jest temperatura 30 stopni
  • unikaj wirowania (wybierz najdelikatniejszy program z możliwych)
  • jeśli pierzesz ręcznie – dokładnie wypłucz ubranie (środki chemiczne mogą powodować swędzenie i pieczenie skóry) i nie wykręcaj po praniu (unikniesz rozciągnięcia)

Jak prać odzież termoaktywnąW niektórych pralkach można spotkać się ze specjalnym programem „sport” przeznaczonym do prania odzieży sportowej.

Ciekawostka

Ja jeszcze nie próbowałam.  Ale Internet głosi, że jeśli nie ciężko jest sobie poradzić z brzydkim zapachem ubrań to dobrze jest dodać do prania troszczkę octu. Nie tylko utrwala on kolory odzieży, ale przede wszystkim zabija bakterie i usuwa przykry zapach.

}