W dzisiejszych czasach większość osób ma kompleksy. Jedni mniejsze, drudzy większe. Niestety porównujemy się z innymi i często w naszych oczach wypadamy o wiele gorzej. Pewnie kiedy widzisz piękną kobietę lub przystojnego mężczyznę od razu myślisz o tym, co ona/on ma, a Ty nie. Długie nogi, płaski brzuch, wyrzeźbiony kaloryfer, brak fałdek, zarysowane mięśnie, idealny biust, okrągła pupa, piękna opalenizna… Wymieniać by można w nieskończoność. Zachowanie takie kończy się najczęściej tym, że nasze ciało coraz bardziej przestaje nam się podobać i nasze kompleksy rosną i rosną.

Jak poradzić sobie z kompleksami?

kompleksyAkceptacja siebie nie jest prosta i niestety nie ma jednej uniwersalnej metody na walkę z kompleksami. Na początek zastanów się co chcesz zmienić w swoim wyglądzie i jak tego dokonasz. Stań przed lustrem i spójrz na siebie obiektywnie. Uśmiechnij się do siebie. Pomyśl o tym, co Ci się w sobie podoba – poszukaj jak największej ilości zalet. Dopiero później zastanów się nad tym co jest do poprawy. I zacznij działać. Nie odwlekaj tego na „od poniedziałku”. Bądź stanowczy. Zapisz się na siłownię, wstań rano i wykonaj trening, zapisz się do kosmetyczki, zmień fryzurę… Cokolwiek! Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dopasować plan działania do swojego problemu.

Walka z kompleksami nie jest prosta. Poniżej kilka sposób na to, jak w prosty sposób możecie poprawić swoją samoocenę.

NIE PORÓWNUJ SIĘ

Na mojej liście numer jeden, zdecydowanie. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwe zadanie. Ale usiądź i zastanów się po co Ci to. Każdy jest inny. Ty jesteś inny. Każdy ma inną budowę ciała, inne rysy twarzy, inny wzrost. Zbyt wiele nas różni i porównywanie się jest całkowicie bezcelowe. Masz 160 cm, dość krótkie nogi i porównujesz się do długonogiej kobiety mającej 185 cm? Jaki jest tego sens? Zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś!

treningTRENUJ

Sport to zdecydowanie najlepszy sposób na poprawienie swojej samooceny. Ćwicząc zmienia się Twoje ciało i bardziej Ci się podoba. Widoczne efekty dają motywację do kolejnych treningów i jeszcze lepszych efektów. Zaczynasz coraz bardziej podobać się sobie! Ćwicząc zwiększa się nasza pewność siebie (poprawa obrazu „ja”), czujemy się lepiej we własnej skórze i mamy więcej wiary w nasze możliwości.

Wiele innych powodów, dlaczego warto zacząć uprawiać sport zajdziecie we wpisie „DLACZEGO WARTO ĆWICZYĆ” .

ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ

Nieodpowiednia dieta sprawia, że mamy problemy z sylwetką, skórą, samopoczuciem. „If you eat shit you feel like shit” – to co
ląduje na twoim talerzu ma ogromny wpływ na to, jak się czujesz i jak wyglądasz. Zacznij się lepiej odżywiać, a na pewno poczujesz różnicę. I na pewno podziękuje Ci Twoje ciało.

ZNAJDŹ CZAS DLA SIEBIE

Kompleksy często wynikają z zaniedbania siebie. Wygospodaruj codziennie kilka minut i zrób coś dla siebie, aby zadbać o swój wygląd i czuć się bardziej atrakcyjnie. Pomaluj paznokcie, zrób sobie domowe spa, zafunduj sobie długą kąpiel. Zadbaj o siebie!

UŚMIECHNIJ SIĘ

Ludzie uśmiechnięci są piękniejsi! Powszechnie wiadomo, że uśmiech poprawia nastrój i sprawia, że wyglądamy o niebo lepiej! 😉

smile

Może dorzucicie coś do tej listy? Jakie są wasze pomysły na walkę z kompleksami i zaakceptowanie sobie? 🙂

}