Mamy grudzień więc powoli trzeba zacząć myśleć o zaplanowaniu swoich następnych miesięcy, aby na lato mieć super ciało i mieć się czym pochwalić na plaży! Dlatego też dzisiaj post o kilku bardzo istotnych zasadach dotyczących trenowana z głową. Jeśli więc chcesz wiedzieć jak bezpiecznie trenować – zapraszam do dalszego czytania 🙂

Jak powszechnie wiadomo dzięki aktywności fizycznej jesteśmy zdrowsi, czujemy się lepiej, pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej, kształtujemy mięśnie i nasza sylwetka nabiera pożądanych kształtów. To wszystko należy zaliczyć do pozytywnych stron aktywności fizycznej. Niestety sport może też być przyczyną wielu kontuzji i aby tego uniknąć ważne jest wdrożenie pewnych zasad bezpieczeństwa do naszych treningów.

Zasady bezpiecznego treningu

  1. ROZGRZEWKA – jest bardzo ważną częścią każdego treningu. Nie istnieje jednak jedna uniwersalna i prawidłowa rozgrzewka – należy ją dopasować do rodzaju treningu.  Przykładowo jeżeli trening skupia się na dolnych partiach mięśniowych należy najbardziej skupić się na dobrym rozgrzaniu nóg (oczywiście bez pominięcia innych grup mięśniowych!). Rozgrzewka ma na celu podniesienie temperatury mięśni i przygotowanie ich do wysiłku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji. Pamiętajcie, że w czasie rozgrzewki nie powinniśmy się zmęczyć! Rozgrzewkę należy przeprowadzać od góry do dołu.
  2. ROZCIĄGANIE –  jest niezwykle istotne po wykonaniu treningu głównego, pozwala ciału się zresetować, rozluźnić i wrócić do naturalnej pozycji. Rozciąganie należy wykonywać w czasie, kiedy mięśnie są nadal rozgrzane. Również zmniejsza ono ryzyko wystąpienia kontuzji oraz dodatkowo zmniejsza ilość kwasu mlekowego w mięśniach.
  3. HNCK1808PRAWIDŁOWA TECHNIKA – niepoprawnie techniczne wykonywanie ćwiczeń bardzo często prowadzi do urazów i kontuzji. Przy wprowadzaniu nowego ćwiczenia najpierw należy skupić się na technice jego wykonywania, a nie na ilości powtórzeń (lepiej zrobić mniej, ale poprawnie i bezpiecznie). Jeśli ćwiczy się na siłowni warto zapytać trenera, czy aby na pewno dobrze ćwiczymy. A w domu – warto obserwować swoje ruchy w lustrze bądź poprosić współlokatora o weryfikacje.
  4. ODDECH – w czasie treningu należy zwracać uwagę na odpowiednie oddychanie.  Oddech powinien być regularny i skoordynowany z ruchami ciała. Nie należy wstrzymywać oddechu! Niestety często mamy tendencję do wstrzymywania oddechu w czasie podnoszenia ciężarów bądź robienia pompek. Warto zwrócić na to uwagę i się kontrolować.
  5. NIE PRZESADZAĆ -należy robić tyle powtórzeń, czy podnosić takie ciężarki na jakie się czujemy. Nic na siłę! Wszystko trzeba dopasować do swoich możliwości. Należy stopniowo dokładać powtórzenia czy kilogramy na ciężarkach.  Wtedy postęp będzie widoczny i to bez żadnych kontuzji!
  6. ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE – należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów w czasie i po treningu. Jest to bardzo istotne, ponieważ w czasie ćwiczeń pocimy się, czyli tracimy wodę z naszego organizmu.
  7. NIE ĆWICZYĆ PO JEDZENIU – nigdy nie rozpoczynajcie treningu z pełnym brzuchem, no chyba że chcecie przysporzyć sobie problemów żołądkowych (zaburzenia trawienia, czy nawet wrzody). Należy odczekać minimum godzinę po posiłku i wtedy przystąpić do ćwiczeń.
  8. DOBÓR ODPOWIEDNIEGO OBUWIA I STROJU – wybieramy je na podstawie wykonywanego treningu. Podstawą jest wygodne i odpowiednio dobrane obuwie. Strój powinien zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza oraz nie może krępować ruchów.
  9. REGENERACJA – w czasie kiedy ćwiczymy jest to bardzo ważny element. Należy pamiętać o odpowiedniej higienie oraz ilości godzin snu w nocy, aby dać ciału czas na regeneracje.  Nie należy zapominać również o zdrowych posiłkach, aby dostarczyć organizmowi wszystkich  niezbędnych składników.

 

 

A wy trenujecie bezpiecznie? Czy zdarza wam się zapomnieć o niektórych zasadach? A może dopisalibyście jeszcze jakieś zasady do tej listy? Jeśli tak to jakie? Czekam na komentarze!

}