Cześć! Dzisiaj trochę o zaletach wysiłku fizycznego. Ogólnie wiadomo, że ćwiczyć warto. A dlaczego? Ćwiczenia nie tylko pomagają zadbać o sylwetkę i utrzymają prawidłową wagę ciała, ale również poprawiają ogólny stan zdrowia i samopoczucie . Ludzie często skupiają się tylko na zmianach jakie zachodzą na zewnątrz, zapominając o równie ważnych zmianach wewnątrz. A w rzeczywistości, zdrowie jest najlepszą inwestycją!

Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ zarówno  na zdrowie jak i psychikę!

 • Zmniejsza się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, udaru, otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, oraz poziom złego cholesterolu i cukru we krwi
 • Zwiększa się odporność organizmu na różne zakażenia i choroby- aktywność fizyczna sprawia, iż aktywizują się białe krwinki, które pomagają w walce z drobnoustrojami. Osoby aktywne rzadziej bywają przeziębione!
 • 969_minDzięki endorfinom (hormonom szczęścia) jesteśmy bardziej szczęśliwi, radośni i nastawieni optymistycznie do życia oraz łatwiej radzimy sobie ze stresem i depresją – sport jest idealnym środkiem antydepresyjnym! Więcej ruchu równa się mniej stresu! Sport jest również idealny na odreagowanie po ciężkim dniu.
 • Regularny trening pomaga w walce z dolegliwościami kręgosłupa oraz wzmacnia kości, które są bardziej odporne na złamania (dzięki zwiększeniu masy kości oraz stopnia ich mineralizacji)
 • Organizm jest bardziej dotleniony, do komórek dociera zwiększona ilość tlenu, dzięki czemu praca wszystkich narządów ulega poprawie. Większe dotlenienie przyczynia się również do poprawy samopoczucia- z całą pewnością osoby, które regularnie ćwiczą  mogą potwierdzić, że są pełne energii. Ćwiczenia zwiększają poziom energii i chęci do działania!
 • Dzięki aktywności fizycznej nasze ruchy nabierają wdzięku, lekkości i gracji. Nabieramy świadomości własnego ciała, zaczynamy panować nad wykonywanymi ruchami i wykonujemy je świadomie
 • Polepsza się kondycja organizmu
 • Regularna aktywność fizyczna może również pomóc w szybszym zasypianiu oraz pogłębić sen
 • Zwiększa się nasza pewność siebie (poprawa obrazu „ja”), czujemy się lepiej we własnej skórze i mamy więcej wiary w nasze możliwości
 • Mózg funkcjonuje sprawniej i łatwiej jest nam się skoncentrować
 • Ćwiczenia pomagają pozbyć się toksyn z organizmu. W czasie ćwiczeń zazwyczaj intensywnie się pocimy, a to pomaga skórze wydalać toksyny oraz pozbywać się martwych komórek i innych zanieczyszczeń skóry. Wraz z potem usuwana jest sól, która przyczynia się do powstawania wielu schorzeń. Organizm pozbywa się również łoju skórnego (sebum) i dzięki temu skóra staje się gładsza, lepiej oczyszczona oraz bardziej ukrwiona

Siedzący tryb życia

Aby nie było tylko kolorowo to teraz czas trochę postraszyć i napisać jakich problemów może wam przysporzyć siedzący tryb życia. Pamiętajcie, że nasz organizm nie został zaprogramowany do spędzania większości dnia w bezruchu!  Większość ludzi niestety spędza większość życia siedząc – w czasie jazdy autem do pracy/na uczelnie, w pracy pracują przed komputerem, wracają i się relaksują również przed komputerem albo telewizorem! I nawet nie myślą ile złego może im przysporzyć brak porządnej aktywności fizycznej. Dlaczego ludzie nie ćwiczą? Słyszałam mnóstwo wymówek, najpopularniejsza to chyba zmęczenie po całym dniu oraz brak czasu. Właściwie nieważne jaka wymówka to skutki są takie same – problemy ze zdrowiem.

 • Brak ruchu sprzyja powstawaniu nadwagi – organizm nie jest w stanie spożytkować dostarczanych kalorii i zamienia je w tkankę tłuszczową, która stopniowo niszczy układ krążenia,  wzmaga niebezpieczeństwo występowania wielu chorób, w tym nowotworów (głównie przełyku, jelita grubego, trzustki oraz nerek) oraz obciąża stawy i więzadła.
 • Może prowadzić do zawału serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 oraz choroby wieńcowej
 • Pojawiają się żylaki
 • Zaczynają pojawiać się problemy z kręgosłupem. Siedząc obciążamy kręgosłup prawie dwukrotnie bardziej niż stojąc! Brak ruchu osłabia mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Pojawiają się deformacje (np. skolioza, odstające łopatki) oraz bóle kręgosłupa.
 • Siedzący tryb życia sprzyja też osteoporozie oraz zwyrodnieniom stawów. Nasila się proces odwapnienia i utraty masy kostnej oraz pogarsza odżywienie stawów.
 • Siedzący tryb życia sprzyja zaparciom. Brak ruchu osłabia mięśnie jamy brzusznej, co powoduje spowolnienie ruchu jelit – stopniowo przestają funkcjonować mechanizmy warunkujące odruch wypróżniania. A długotrwałe zaleganie resztek pokarmowych w jelitach sprzyja powstawaniu substancji toksycznych (które podrażniają jelita oraz wywołują stany zapalne)

 

Jak więc łatwo wywnioskować z powyższego tekstu aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści, nie tylko tych widocznych gołym okiem! 🙂 Jest mnóstwo powodów aby być aktywnym i w końcu ruszyć się sprzed komputera czy telewizora! Jeśli już ćwiczycie – nie przestawajcie i czerpcie z tego mnóstwo zdrowotnych korzyści! 😉 A jeśli prowadzicie siedzący tryb życia mam nadzieję, że ten post zachęcił was do zadbania o własne zdrowie i szczęście! 🙂

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH! 

}