Wszyscy wiemy, że nasze ciało funkcjonuje najlepiej wtedy, kiedy należycie o siebie dbamy. Regularne ćwiczenia, zdrowe odżywianie oraz odpowiednia ilość snu to podstawa. Zbyt długie godziny pracy oraz zbyt mała ilość snu niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną! U osób, które śpią za krótko przez dłuższy okres czasu można zaobserwować negatywne efekty psychiczne i fizjologiczne takie jak:

 • mniejszą wydajność pracy
 • trudności z koncentracją i zapamiętywaniem
 • częste zmiany nastroju, większe zniecierpliwienie, irytację

Ale to nie wszystko! Badania wykazują, że niedostateczna ilość snu również:

 • osłabia układ odpornościowy
 • spowalnia metabolizm
 • może sprzyjać zwiększeniu masy ciała

pexels-photo-46100-large

Ile powinniśmy spać?

Długość snu jest jednak sprawą indywidualną, która zmienia się z upływem lat. Są ludzie, którym wystarcza pięć godzin snu na dobę oraz osoby, którym dla całkowitego wypoczynku potrzeba nawet 10 godzin. Zapotrzebowanie na sen zależy od wieku – im młodsza osoba, tym więcej snu potrzebuje. Zazwyczaj osoby dorosłe potrzebują około 6-8 godzin snu na dobę.

sen

Jak spać lepiej?

7 SPOSOBÓW NA LEPSZY SEN

 1. Staraj się codziennie chodzić spać w przybliżonym czasie oraz daj sobie chwilę na wyciszenie. Nie kładź się jednak, gdy nie jesteś śpiący.
 2. Wycisz się. Medytacja, delikatna joga, przeczytanie rozdziału książki – wybierz coś co jest dla Ciebie najodpowiedniejsze.
 3. Bądź aktywny w czasie dnia– wysiłek fizyczny wspomaga dobry sen. Nie ćwicz jednak bezpośrednio przed snem, ponieważ aktywność fizyczna rozbudza organizm.
 4. Twoja sypialnia powinna być przytulna, cicha i zaciemniona. Temperatura nie może być zbyt wysoka, najlepiej 18-22 stopni. Przed położeniem się spać dobrze jest wywietrzyć pokój.
 5. Nie używaj urządzeń emitujących sztuczne światło (telefon, tablet, laptop) zaraz przed położeniem się spać.
 6. Nie jedz obfitych posiłków oraz unikaj produktów zawierających kofeinę.
 7. Nie spożywaj dużych ilości alkoholu na 4 godziny przed snem.

Jeśli nic nie pomaga możesz wspomóc się innymi rzeczami. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które mają poprawić jakość naszego snu. Można tu wymienić np. urządzenia wytwarzające biały szum, specjalne materace, czy poduszki. Oczywiście dostępne są również różne leki ułatwiające zasypianie oraz poprawiające jakość snu,  ale nie polecam po nie sięgać (szczególnie przed konsultacją z lekarzem) – one nie leczą przyczyn, a jedynie maskują objawy.pexels-photo-27335-large

Pamiętajcie, że w czasie snu odbudowujemy nasze siły, dostarczamy sobie energii i pomagamy ciału się zregenerować.  Sen pozwala na utrwalenie wszystkiego, czego nauczyliśmy się poprzedniego dnia, a dodatkowo w czasie snu znika stres. Postaraj się więc pospać choć trochę dłużej. Nawet pół godziny dodatkowego snu może poprawić wydajność Twojej pracy, polepszyć samopoczucie oraz dodać energii 🙂

Ja śpię 6-7 godzin dziennie i dla mnie jest to czas zupełnie wystarczający, aby porządnie wypocząć. A wy? Ile godzin snu potrzebujecie? I jakie są wasze sposoby na szybsze zasypianie? Czekam na komentarze! 🙂

pexels-photo-129634-large

}